Dom i Wnętrze

Jak zaprojektować funkcjonalny taras?

Nawet niewielki taras może stać się naszym wymarzonym miejscem wypoczynkowym – konieczne jest jedynie znalezienie odpowiednich mebli i dodatków. Zazwyczaj szukając inspiracji skupiamy się przede wszystkim na meblach ogrodowych – ich szeroki wybór zapewnią nam producenci i projektanci. Co jednak z ochroną przed silnym promieniowaniem słonecznym?

Parasol czy pergola?

Do niedawna jednymi z najchętniej wybieranych na tarasy i do ogrodów były parasole ogrodowe. Dzisiaj szukamy rozwiązania bardziej kompleksowego, które pozwoli na zadaszenie całej powierzchni tarasu. Wśród rekomendowanych propozycji coraz częściej wymienia się zadaszenia tarasu w formie pergoli – to nowoczesna konstrukcja, która pozwoli zadaszyć cały taras w prosty sposób. Pergole, dotychczas kojarzone z drewnianymi konstrukcjami dzisiaj prezentowane są w zupełnie nowej wersji. Stabilna konstrukcja wykonana z aluminium malowanego proszkowo oprze się zmiennym warunkom atmosferycznym, wilgoci. Kolor konstrukcji może być wybrany z szerokiej palety kolorystycznej – klienci do wyboru mają klasyczne kolory oraz barwy imitujące naturalne drewno. Wewnątrz konstrukcji znajduje się system odprowadzający wodę poza obręb pergoli.

Jaki model zadaszenia wybrać?

Topowi producenci zaoferują nam wiele interesujących modeli pergoli, jednak modelem najchętniej wybieranym są zadaszenia z dachami wykonanymi z aluminiowych lameli obracających się wokół własnej osi. Ustawienie lameli użytkownik reguluje samodzielnie, przez co sam też decyduje o tym, jak wiele światła wpada pod pergolę. Lamele w pozycji całkowicie zamkniętej sprawiają, że dach staje się wodoodporny, a my sami możemy korzystać z tarasu również w trakcie deszczu. Dla większej wygody producent daje możliwość uzupełnienia pergoli o panele boczne chroniące przed wiatrem.