Dom i Wnętrze

Jakie palmy można hodować cały rok w ogrodzie?

Palmy to znane i popularne od kilku dekad ozdoby salonów, tarasów, balkonów, ale również ogrodów. Mają miły dla oka wygląd, kojarzą się z tropikami i egzotyką. Oprócz tego świetnie oczyszczają powietrze, stanowią swego rodzaju filtry powietrza. Przede wszystkim są łatwe w uprawie, nawet dla mało doświadczonych lub początkujących hodowców.

Co to są palmy mrozoodporne i jak je pielęgnować?

Palmy mrozoodporne można uprawiać albo w pojemnikach, albo w gruncie. Te ostatnie dość nieźle radzą sobie w polskim klimacie, zwłaszcza w czasie zimy, należy je jednak odpowiednio zabezpieczyć. Ochronę dla palm całorocznych stanowi gruba warstwa ściółki i osłonki, które chronią przed zimnem, a jednocześnie zapewniają roślinie swobodny przepływ powietrza. Palm nie należy zabezpieczać za pomocą folii, ponieważ w czasie ocieplenia rośliny te mogą się zagotować i udusić. coraz popularniejsze staje się natomiast kupno kabli ogrzewających.

Gatunki palm mrozoodpornych

Obecnie kupić można kilka gatunków palm, które z powodzeniem hodować można w ogrodzie i na balkonie przez cały rok. Najpopularniejszym gatunkiem jest szorstkowiec Fortunego, czyli palma, która pochodzi z Azji. Roślina ta rośnie dość wolno, nie osiągając dużych rozmiarów. Powinna być posadzona w miejscu zacisznym i odsłoniętym od wiatru.Kolejnym rodzajem palm mrozoodpornych są szorstkowce Wagnera. Mają o wiele grubsze liście niż Fortunego, są również bardziej odporne na mróz.Waszyngtonia nitkowata to taki gatunek palmy, który bez problemu wytrzyma łagodne zimy, natomiast w przypadku mrozów trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Roślina ta pochodzi z Kalifornii i Arizony.Palma miodowa powinna być uprawiana w pojemnikach, ponieważ znosi mróz do dwunastu stopni, natomiast przy niższych temperaturach trzeba ją przenieść z ogrodu do cieplejszego pomieszczenia.

Innymi popularnymi gatunkami są palmy sabałowe, karłatki niskie, Yucca rostrata.

Ochrona palm przed mrozem

Palmy stają się odporniejsze na mrozy wraz z wiekiem. Podłoże, na których są sadzone, nie powinno być bardzo wilgotne, natomiast powinno być osłonięte od wysuszających, mroźnych wiatrów. Palmy takie wysadzane mogą być w specjalnych pojemnikach, które na czas zimy należy okryć włókniną. Należy je podlewać sporadycznie, najlepiej w cieplejsze, zimowe dni. Dzięki temu uniknąć można suszy fizjologicznej.Wiele palm, które początkowo uprawia się w domu, można przenieść na balkon lub taras, jeśli pogoda jest odpowiednia. Dzięki temu rośliny nabierają lepszej kondycji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.