Zdrowie i Uroda

Zmiany naczyniowe na twarzy i ciele – kiedy wskazane jest ich leczenie laserem? 

Osłabienie ścian naczyń krwionośnych skutkuje ich poszerzeniem, niekiedy pękaniem, co jest widoczne na powierzchni skóry w postaci różnej wielkości i koloru zmian naczyniowych. Uszkodzone naczynka usuwa się na wiele sposobów, w zależności m.in. od ich rodzaju. W wielu przypadkach zastosowanie znajduje technologia laserowa. Przybliżamy, na czym polega laserowe usuwanie zmian naczyniowych. 

 

Czym są jak wyglądają zmiany naczyniowe? 

W zależności od tego, jakie naczynia krwionośne uległy osłabieniu i/lub pęknięciu zmiany naczyniowe przyjmują różną postać. Poszerzenie drobnych kapilar zlokalizowanych płytko pod skórą odpowiada za tzw. ,,pajączki”, fachowo określane jako teleangiektazje. Drobne, rozszerzone naczynia włośniczkowe zwykle mają czerwony odcień i prześwitują spod cienkiej skóry. Najczęściej występują na twarzy i kończynach dolnych. 

Niekiedy zmiany naczyniowe przyjmują postać czerwonych lub brunatnych, guzowatych plam, określanych jako punkty rubinowe. Jest to częsty problem osób dojrzałych. Znane są również naczyniaki charakterystyczne dla wieku dziecięcego. Zmiany takie często zanikają samoistnie, w odróżnieniu od nieprawidłowości dotyczących osób dorosłych. 

Do zmian naczyniowych zalicza się również żylaki. W tym przypadku poszerzeniu ulegają większe żyły głębokie. Rumień, występujący głównie na twarzy, to również forma zmian naczyniowych. Występuje on m.in. w przebiegu trądziku różowatego. Jest też cechą cery naczyniowej. 

 

Jak powstają zmiany naczyniowe? Czy można ich uniknąć?

Zmiany naczyniowe dzieli się na wrodzone i wtórne. Na powstawanie pierwszych z wymienionych nie mamy wpływu. Natomiast zmiany nabyte zwykle są następstwem czynników zewnętrznych, a także schorzeń ogólnoustrojowych. Odpowiadać mogą za nie m.in.:

  • nadciśnienie,
  • zaburzenia hormonalne,
  • niektóre choroby autoimmunologiczne (np. toczeń rumieniowaty),
  • niekorzystne warunki pogodowe,
  • nadmierna ekspozycja na słońce,
  • niezdrowa dieta i używki,
  • przyjmowanie niektórych leków i stosowanie zewnętrznie sterydowych preparatów.

Drażniąco na naczynka krwionośne działa wiele czynników, na które mamy wpływ. Zdrowa dieta i pielęgnacja wrażliwej cery często pozwalają złagodzić objawy cery naczyniowej. Jeśli jednak kapilary ulegną już poszerzeniu lub są to zmiany wrodzone, można je usunąć za pomocą dostępnych zabiegów. 

 

Od czego zacząć leczenie zmian naczyniowych?

Jak wyjaśniają lekarze z Kliniki Miracki w Łodzi, leczenie zmian naczyniowych należy rozpocząć od ustalenia przyczyny problemu. W części przypadków, jeśli za osłabienie naczyń krwionośnych odpowiadają schorzenia ogólnoustrojowe, podstawą jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia mającego na celu opanowanie choroby. Właściwe postępowanie jest też ważne w kwestii uniknięcia kolejnych zmian naczyniowych. 

Drobne pajączki niekiedy wchłaniają się samoistnie dzięki pielęgnacji i ochronie skóry. Zwykle jednak zmiany takie stają się sporym problemem estetycznym. Jeśli nie zanikają, można skorzystać ze specjalistycznych zabiegów, np. objawowego leczenia laserowego.   

 

Jak działa laser zamykający naczynka? Czy to skuteczna metoda?

Laser zamykający naczynka działa na zasadzie termicznego obkurczania uszkodzonych naczyń krwionośnych. Emitowana przez niego energia trafia wybiórczo do zmiany dzięki wysokiemu powinowactwu do znajdującego się w niej barwnika – hemoglobiny. Zabieg taki nie narusza więc okolicznych tkanek, a jedynie niszczy pęknięte naczynko. Jego resztki są kolejno wchłaniane przez układ odpornościowy. 

 

Jakie są zalecenia przed laserowym zamykaniem naczynek? Czy wszystkie zmiany można usunąć? 

Korzystając z nowoczesnego lasera na zmiany skórne zwykle można usunąć większość zaburzeń naczyniowych. Wyjątkiem są rozległe, przerośnięte patologie wymagające ingerencji chirurgicznej oraz zmiany niewidomego pochodzenia – dlatego tak ważne jest ustalenie przyczyny problemu.  

Trzeba również mieć na uwadze, że jak w przypadku każdego zabiegu, także laserowe leczenie zmian skórnych ma pewne przeciwwskazania. Z tego powodu zalecenia przed laserowym zamykaniem naczynek obejmują m.in. konsultację wstępną, której celem jest wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań, jak również poinformowanie Pacjenta o koniecznych krokach. Wśród najczęstszych zaleceń wymienia się m.in. kilkutygodniową rezygnację z opalania, odstawienie niektórych leków, czy ogolenie obszaru zabiegowego. 

O szczegóły dotyczące laserowego usuwania zmian naczyniowych możesz zapytać w Klinice Miracki w Łodzi, Krakowie, Katowicach lub Warszawie. 

 

  



https://imerp.pl/konsola-waska-15-cm-maly-mebel-z-wielkimi-mozliwosciami/ https://gayer.com.pl/nowoczesny-przedpokoj-inspiracje-i-aranzacje-z-nuta-industrialna/ 548.org