Ciekawe

Wygodny strój jeździecki – co wybrać?

Przygotowując się do nauki jazdy konnej często stajemy przed dylematem: jak ubrać się na pierwsze jazdy na padoku? Problem ten dotyczy nie tylko naszego komfortu, ale również: bezpieczeństwa. Jaki strój wybrać na pierwsze jazdy? Czy konieczne jest inwestowanie w profesjonalny strój jeździecki?

Podczas pierwszych jazd…

Pierwsze godziny nauki jazdy konnej to przede wszystkim zaznajomienie się ze zwierzęcia , poznanie jego zwyczajów oraz opanowanie umiejętności siodłania i czyszczenia konia. Pierwsze lekcje to swoisty sprawdzian dla nas, czy sport ten przypadnie nam do gustu. Nie ma potrzeby zaopatrywania się w profesjonalny sprzęt podczas pierwszych godzin: wystarczą elastyczne spodnie, stabilne buty nad kostkę oraz koszulka. Musimy pamiętać, że podczas jazdy konnej obowiązkowy jest kas jeździecki – możemy wypożyczyć go w stajni. Pamiętajmy, że kaski mają różne rozmiary, konieczne jest znalezienie modelu dopasowanego do naszego obwodu głowy. Po założeniu kasku konieczne jest zapięcie go pod szyją.

Kiedy jazda konna staje się naszą pasją

Jeśli poczujemy, że jazda konna jest sportem, któremu chcemy poświecić więcej czasu warto zastanowić się nad kupnem elementów odzieży jeździeckiej. Podstawą są bryczesy – są to wygodne i elastyczne spodnie, pozwalające na zachowanie komfortu podczas wielogodzinnej jazdy. Wśród rekomendowanych modeli wymienia się bryczesy z pełnym lejem.

Warto również pomyśleć o dedykowanych butach. Podczas codziennej jazdy najwygodniejsze okażą się skórzane sztyblety, których budowa pozwala na zabezpieczenie kostek przed urazami. Sztyblety zapewnią wygodę, pozwolą na stabilne utrzymywanie stóp w strzemionach.

Decydując się na jazdę „na pełen etat” warto także pomyśleć o kupnie własnego kasku. Topowi producenci zaoferują nam kaski w różnych kolorach i rozmiarach, często z dodatkowymi daszkami chroniącymi oczy przed słońcem.