Ciekawe

Jak zabezpieczyć narty po sezonie?

Dbałość o sprzęt narciarski gwarantuje, że będzie on nam służył długie lata, a jazda na nim będzie przyjemnością. Co trzeba zrobić po zimie, by narty były zadbane?

Smarowanie nart

Jednym z najważniejszych elementów konserwacji nart jest ich odpowiednie nasmarowanie. Należy zaczęć od porządnego, dokładnego oczyszczenia nart. Kurz, brud, czy stary smar należy dokładnie usunąć.

Nakładanie smaru czy parafiny można przeprowadzić samodzielnie używając do tego żelazka. Stworzy się wtedy warstwa ochronna, która zabezpieczy narty. Ta część konserwacji jest najważniejsza. Warto wykonać ją w serwisie narciarskim Kraków, jeżeli nie czujemy się dostatecznie pewnie i mamy obawy przez uszkodzeniem nawierzchni.

Ostrzenie krawędzi

Kolejnym, niezbędnym elementem dbania o narty jest ostrzenie krawędzi. Dlaczego jest to tak niezmiernie ważne?

Dzisiejsze narciarstwo równi się od tego, które pamiętamy sprzed lat. Mroźne, śnieżne zimy pozwalały na jazdę po naturalnym śniegu. Trasy nie były może równe, ale nie były również twarde. Dzisiejsze warunki atmosferyczne zmuszają kurorty do poprawy warunków narciarskich. Mała ilość opadów to powód sztucznego dośnieżania stoków.

Dośnieżone trasy ubite przez ratraki są gładkie i równe, ale jednocześnie nawierzchnia jest twarda jak asfalt. Bardzo często spotyka się również oblodzone odcinki, na których bardzo ważne są umiejętności narciarza, jak i prawidłowo naostrzone narty. Serwis narciarski Kraków to miejsce, gdzie można prawidłowo wyprofilować krawędzie nart.

Ostrzenie krawędzi odbywa się maszynowo oraz ręcznie. Ostrzenie krawędzi od spodu ręczne jest mniej precyzyjne niż maszynowe. Natomiast ostrzenie krawędzi bocznych jest bardziej precyzyjne, gdy jest ręczne. Serwis narciarski Kraków, który łączy te dwie metody to sposób na osiągnięcie idealnego efektu, który da wiele radości w trakcie zimowego szusowania.

Nie tylko narty

Po sezonie warto zadbać o cały sprzęt narciarski, nie można zapomnieć o wiązaniach, butach, czy ciuchach narciarskich.

Wiązania narciarskie należy spryskać specjalnym olejem przeznaczonym do tego celu. Nie można zapomnieć o poluzowaniu ich, gdyż to wpływa na ich trwałość. Buty należy przede wszystkim dokładnie osuszyć. Przed schowaniem należy dokładnie sprawdzić, czy materiał w środku nie jest pomarszczony. Po tak długim czasie materiał może się trwale odkształcić, co będzie dużym dyskomfortem.

Odzież sportową również należy wyczyścić. Piorąc ją samodzielnie nie należy dodawać płynu zmiękczającego, gdyż odzież przestanie nas tak dobrze chronić przed mrozem czy wiatrem. Warto natomiast dodać specjalnego impregnatu do odzieży.

Więcej informacji znajdziesz na stronie serwis narciarski kraków https://agasport.com.pl/cms/serwis.