Zakup nowego samochodu to bez wątpienia wielkie emocje dla posiadacza. Bez względu na to, czy samochód jest nowy czy używany, konieczne jest jego zarejestrowanie. Proces rejestracji może różnić się w zależności od tego, czy samochód został kupiony w Polsce czy za granicą. Ile kosztuje rejestracja samochodu w Polsce? O czym warto pamiętać?
Ile trwa i ile kosztuje rejestracja samochodu w Polsce?
Podstawową kwestią w procesie rejestracji samochodu jest… ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie to jest konieczne, aby móc poruszać się legalnie po polskich drogach. Ubezpieczenie kupić można bezpośrednio w biurze towarzystwa ubezpieczeniowego lub też w sieci. Niezwykle ważne jest też opłacenie podatku PCC czyli podatku kupna-sprzedaży. Wysokość podatku wynosi 2% ceny rynkowej danego samochodu. Jeśli uporamy się z tymi kwestiami, możemy zarezerwować czas dla wizyty w urzędzie komunikacji, gdzie zarejestrujemy samochód. Ile kosztuje rejestracja samochodu?
Proces rejestracji powinien zająć nam kilka dni – konieczne jest dostarczenie odpowiednich dokumentów, kolejno to urząd musi wyrobić dla nas nowe tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny dla samochodu, naklejki. W pierwszym etapie samochód zarejestrowany jest czasowo, na 30 dni, aby móc poruszać się nim po kraju. W tym czasie konieczne jest dopełnienie obowiązku rejestracji stałej.
Ile kosztuje rejestracja samochodu?
Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje rejestracja samochodu? Okazuje się, że koszty te w przybliżeniu wynoszą 180 zł. W skład tych opłat wchodzi cena nowych tablic, dowód rejestracyjny, nalepka kontrolna, znak legalizacyjny, pozwolenie czasowe oraz opłata ewidencyjna. Koszt ten może być wyższy, jeśli konieczne jest również zapłacenie akcyzy (w przypadku samochodów sprowadzanych zza granicy). Jeszcze większy wydatek czeka osoby, które chcą mieć indywidualne tablice rejestracyjne – jest to wydatek rzędu 1000 zł.