Ciekawe

Zakupy w Turcji

Turcja to piękny kraj, zaś odwiedzający go turyści chętnie przywożą ze sobą liczne pamiątki mające przypominać o udanym pobycie w tym pięknym kraju. Część wakacyjnych pamiątek, które można kupić w tym kraju, to produkty wysokiej jakości o dość przystępnych cenach. Część to produkty, których jakość, bądźmy delikatni, jest co najmniej dyskusyjna. Niezależnie od tego co kupujemy, warto wiedzieć jakie są ceny w Turcji i gdzie najlepiej udać się na zakupy.

Gdzie najlepiej robić zakupy w Turcji?

Zakupy w Turcji najlepiej robić na bazarach, na których ciągle mile widziane jest targowanie. Ale uwaga. Od tej tradycji powoli się odchodzi. Nawet na bazarach. Więc warto robić to z rozwagą, aby nie urazić sprzedawców. Jeżeli widzimy, że dany przedmiot wystawiony na bazarze ma cenę, to zapytajmy się, czy targowanie się wchodzi w grę. Może się okazać, że tak nie jest.

Co warto kupować w Turcji?

Zakupy w Turcji to ciekawa przygoda, warto jednak zwrócić uwagę na to, by pamiątka przywieziona z tego kraju była wyjątkowa. Warto więc wybierać prezenty, które są ściśle związane z Turcją.

  • Wśród pamiątek tureckich szeroką i ciekawą grupę stanowią przedmioty wykonane z alabastru. Z tej białej odmiany gipsu są tu wyrabiane m. in. okazałe szachy i popielniczki.
  • Innymi, godnymi uwagi przedmiotami, są ręcznie robione i pięknie malowane puzderka z kości wielbłąda oraz dywany, których szeroki asortyment można znaleźć praktycznie na każdym bazarze.
  • Pięknie prezentują się również tureckie wyroby z ceramiki, jak dzbany i talerze oraz wyroby z miedzi i mosiądzu, które są prawdziwymi rękodziełami.
  • Ciekawą pamiątką z podróży do Turcji może być również tutejsza biżuteria. Do jej produkcji często wykorzystuje się ciekawy zestaw kamieni półszlachetnych, jak turkus czy onyks.
  • Robiąc zakupy w Turcji warto też zaopatrzyć się w przyprawy, takie jak imbir czy curry.
  • Nie można też nie wspomnieć o wspaniałych słodyczach takich jak chałwa, czy lokum. To właśnie z nich słynie Turcja. I to one są doskonałym prezentem z wakacji.
  • Na koniec warto pamiętać o prezentach, o wyrobach z charakterystycznym motywem oka proroka. To chyba z nich Turcja słynie najbardziej.